Všechny články

Jak připravit perfektní vyzrálý hovězí steak: jednoduchý recept

29. 1. 2024
Recept
Není nad to, když se zakousnete do dokonale propečeného steaku z vyzrálého hovězího masa, jehož chuť je bohatá a intenzivní a textura křehká. K dosažení perfektního steaku je potřeba nejen kvalitní hovězí maso, ale také pečlivý proces přípravy. V tomto článku odhalíme tajemství přípravy ideálního steaku z vyzrálého hovězího masa, po kterém budou vaše chuťové pohárky toužit znovu a znovu.

1. Nechte steak dosáhnout pokojové teploty

Před tím než se pustíte do kulinářského dobrodružství, je nezbytné nechat hlavní hvězdu představení – vyzrálý hovězí steak – dosáhnout pokojové teploty. Vyndejte ho proto z chladničky alespoň 30 až 60 minut před přípravou pokrmu. To pomůže rovnoměrnějšímu propečení masa. Tento krok je zásadní pro dosažení požadované zlatavé kůrky na povrchu a zároveň pro zachování dokonale šťavnatého vnitřku.

2. Okořeňte vločkovou solí a pepřem. Nic víc není potřeba.

Kořenění je umění, a pokud jde o vyzrálý hovězí steak, klíčem k úspěchu je jednoduchost. Začněte tím, že steak vydatně ochutíte kvalitní vločkovou solí a čerstvě mletým černým pepřem. Vločková sůl zvýrazní přirozenou chuť hovězího masa, zatímco pepř dodá steaku jemnou pálivost. Ochucený steak nechte ještě několik minut odpočívat, aby se chutě spojily a prostoupily masem.

3. Grilujte na rozpáleném grilu, nebo pánvi

Předehřejte varnou plochu – pánev, nebo gril – na vysokou teplotu a steak na ní opékejte několik minut z každé strany.

Ideální délku opékání steaku ovlivňují dva faktory: jeho tloušťka a vaše preference propečenosti. Pro standardní steak o výšce 2–2,5 cm platí následující:

  • Pro dosažení propečenosti Rare opékejte zhruba 3 minuty z každé strany – cílem je dosažení vnitřní teploty steaku 50 až 54 stupňů Celsia. Takto připravený steak je v jádru jasně fialovo-červený a je mírně šťavnatý.
  • Pro dosažení propečenosti Medium-rare opékejte zhruba 4 minuty z každé strany – cílem je dosažení vnitřní teploty steaku 55 až 58 stupňů Celsia. Takto připravený steak je v jádru červený a je velice šťavnatý. Toto propečení je obecně považováno za nejchutnější, je standardem v přípravě steaků a doporučujeme ho také my v Red Meat.
  • Pro dosažení propečenosti Medium opékejte zhruba 5 minut z každé strany – cílem je dosažení vnitřní teploty steaku 59 až 64 stupňů Celsia. Takto připravený steak je v jádru růžový a je mírně šťavnatý.
  • Pro dosažení propečenosti Medium-well opékejte zhruba 6 minut z každé strany – cílem je dosažení vnitřní teploty steaku 65 až 70 stupňů Celsia. Takto připravený steak je v jádru šedo-růžový a je málo šťavnatý.

Pokud doma máte vpichový teploměr, neváhejte ho použít. Příprava steaku je s použitím teploměru snažší a přesnější.

4. Nechte maso odpočinout

Jakmile steak dosáhne požadované propečenosti, odolejte pokušení do něj okamžitě říznout. Nechte steak alespoň 5-10 minut odpočívat, aby se šťávy uvnitř masa rozprostřely rovnoměrně po celém steaku. Tato doba odpočinku zajistí, že steak bude křehký a jeho chuť ještě intenzivnější.

Servírujte například s americkými bramborami, hranolkami, fazolovými lusky, omáčkou chimichurri nebo si během doby odpočinku masa rozpečte na másle kousek bagety. Po odpočinutí už nezbývá než naservírovat a užít si dokonalou chuť.

Pokud s přípravou steaků začínáte, doporučujeme si pro přípravu zvolit řez Nízký roštěnec nebo řez Vysoký roštěnec.

Sdílejte článek na sociálních sítích

Chystáme nový web

Mezitím nás můžete kontaktovat na e-mailové adrese info@redmeat.cz
cart